Memory dotykowe
To propozycja na ciekawe zadanie manualne i jednocześnie na zabawę stymulującą zmysł dotyku i funkcje poznawcze. Czym jest memory chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. A memory dotykowe to nic innego jak gra, w której szukamy par za pomocą dotyku.
Wykonanie takiego zestawu jest bardzo proste. Potrzebujemy nakrętki od butelek (można również użyć kółek wyciętych z kartonu, wieczek od słoików czy denka od kubeczka po jogurcie). Materiał do wypełnienia jest dowolny, w zasadzie możemy użyć niemal wszystkiego co mamy w domu. A im większa różnorodność faktur tym lepiej! Co może się przydać?
Mój zestaw w gabinecie składa się z następujących materiałów:
- ziarna (ryż, pszenica, kasza, fasola, ziarenka kawy, psia karma)
- materiał (zamsz, filc, polar, frota, psie futerko, owcza wełna, atłas, mikrofibra, koronka)
- inne elementy (baterie, folia aluminiowa, koraliki, piórka, patyczki, folia bąbelkowa, guziki, dekory, cekiny, papier ścierny, gąbka, zmywak)
W związku z tym, że mam już całkiem zróżnicowany zestaw, nie tworzyłam nowego tylko sfotografowałam parę przykładów. Wykonanie go jest bardzo szybkie, wymaga jedynie zebrania pewnej ilości kapsli i użycia kleju, który przyklei różne faktury (można użyć kleju Magic, kleju na gorąco, wikolu lub kleju szewskiego).
Jak się bawić?
Wszystko zależy od wieku i możliwości dziecka. Można rozdzielić memo do dwóch woreczków z materiału i zachęcić dziecko, aby losowało element z jednego worka, dotknęło faktury i zapamiętało. Następnie polecamy, aby szukało takiego samego kapsla w drugim worku. Oczywiście wszystko odbywa się bez kontroli wzroku. Wzrokowo tylko sprawdzamy czy zadanie zostało wykonane prawidłowo. Można pokazać dziecku to czego będzie szukało, dać dotknąć, a następnie polecić, aby już bez patrzenia poszukało taki sam, w drugim worku. Już samo przygotowanie memo powinno być dobrą zabawą :)